MERCEDES BENZ ML 55 AMG (W163) 5.4L V8 5AT (347 HP)
2002–2005
342
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
16.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5439cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 342bhp |
| Power | 255kW |
| Torque | 510Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.4mpg |
| Combined | 14.3L/100km |
| Urban | 19.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4636mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1803mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 2300kg |
| Boot Capacity | 634L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/50 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |