MERCEDES BENZ ML 63 AMG (W164) 6.2L V8 7AT (510 HP)
2008–2011
503
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
14.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6208cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 503bhp |
| Power | 375kW |
| Torque | 630Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.2mpg |
| Combined | 16.6L/100km |
| Urban | 24.2L/100km |
| Extra-Urban | 12.3L/100km |
| Fuel Tank | 95L |
Dimensions & Weight
| Length | 4818mm |
| Width | 1951mm |
| Height | 1862mm |
| Wheelbase | 2913mm |
| Kerb Weight | 2310kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 295/45 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |