MERCEDES BENZ "Ponton" Cabriolet (W180/128) 220 S
1956–1960
105
bhp
Power
17
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2195cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 172Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1529mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Kerb Weight | 1385kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.70-13 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |