MERCEDES BENZ R-Class Long (W251) 320 4MATIC 7AT (272 HP)
2010–2013
268
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
149
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 268bhp |
| Power | 200kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 240km/h |
| Top Speed | 149mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 14.5L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5159mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1664mm |
| Wheelbase | 3216mm |
| Kerb Weight | 2408kg |
| Boot Capacity | 634L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |