MERCEDES BENZ R-Klasse Lang (W251) 300 V6 CDI 7AT RWD (188 HP)
2005–2010
188
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 188bhp |
| Power | 140kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5174mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1664mm |
| Wheelbase | 3216mm |
| Kerb Weight | 2185kg |
| Boot Capacity | 685L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/50 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |