MERCEDES BENZ R-Klasse Lang (W251) 320 CDI 7AT RWD (221 HP)
2005–2010
221
bhp
Power
8.8
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 221bhp |
| Power | 165kW |
| Torque | 510Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.8s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 12.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5174mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1664mm |
| Wheelbase | 3216mm |
| Kerb Weight | 2295kg |
| Boot Capacity | 685L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |