MERCEDES BENZ R-Klasse Lang (W251) 500 V8 4MATIC 7AT AWD (382 HP)
2005–2010
382
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
18.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5461cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 382bhp |
| Power | 285kW |
| Torque | 530Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.2mpg |
| Combined | 12.9L/100km |
| Urban | 18.2L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5174mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1664mm |
| Wheelbase | 3216mm |
| Kerb Weight | 2265kg |
| Boot Capacity | 685L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/50 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |