MERCEDES BENZ R-Klasse (W251) R 350 V6 4MATIC 7AT AWD (272 HP)
2010–2013
268
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 268bhp |
| Power | 200kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 16L/100km |
| Extra-Urban | 9.3L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4920mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2979mm |
| Kerb Weight | 2180kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |