MERCEDES BENZ R-Klasse (W251) R 350 V6 CDI 4MATIC 7AT AWD (265 HP)
2010–2013
261
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
27.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 261bhp |
| Power | 195kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.6mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Urban | 11L/100km |
| Extra-Urban | 7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4920mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2979mm |
| Kerb Weight | 2250kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |