MERCEDES BENZ R 63 AMG (W251) 6.2 V8
2006–2008
503
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
14.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6208cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 503bhp |
| Power | 375kW |
| Torque | 630Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.4mpg |
| Combined | 16.3L/100km |
| Urban | 24.2L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5174mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1664mm |
| Wheelbase | 3216mm |
| Kerb Weight | 2275kg |
| Boot Capacity | 685L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/45R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |