MERCEDES BENZ S-Class Coupe (C217) 560 9AT (469 HP)
2017–2020
463
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3982cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 463bhp |
| Power | 345kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5027mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2944mm |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |