MERCEDES BENZ S-Class Maybach (X222) S 560 Biturbo V8 9AT RWD (469 HP)
2018–2020
463
bhp
Power
5.8
s
0–100 km/h
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3982cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 463bhp |
| Power | 344.9kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.8s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5461mm |
| Width | 2131mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 3366mm |
| Boot Capacity | 348L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |