MERCEDES BENZ S-Class Maybach (X222) S 600 7AT AWD (530 HP)
2015–2018
523
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
20.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5980cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 523bhp |
| Power | 389.8kW |
| Torque | 830Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.1mpg |
| Combined | 11.7L/100km |
| Urban | 16.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5453mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 3366mm |
| Kerb Weight | 2335kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R 19 || 275/40 R 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |