MERCEDES BENZ S-Class Maybach (X222) S 650 Biturbo V12 7AT RWD (630 HP)
2018–2020
621
bhp
Power
4.7
s
0–100 km/h
18.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5980cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 621bhp |
| Power | 463.4kW |
| Torque | 1000Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.7s |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.5mpg |
| Combined | 12.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5425mm |
| Width | 2131mm |
| Height | 1499mm |
| Wheelbase | 3366mm |
| Boot Capacity | 348L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |