MERCEDES BENZ S-Class Maybach (X223) S 580 4MATIC EQ Boost V8 9AT (503 HP)
2020–
496
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3982cc |
| Cylinders | 8 |
| Power | 496bhp |
| Power | 370kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 15.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.3L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 5469mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 3396mm |
| Kerb Weight | 2215kg |
| Boot Capacity | 504L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 R19 // 285/35 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |