MERCEDES BENZ S-Class Maybach (X223) S 680 4MATIC V12 9AT AWD (612 HP)
2020–
604
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
17.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5980cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 604bhp |
| Power | 450.1kW |
| Torque | 900Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.7mpg |
| Combined | 13.3L/100km |
| Urban | 19.8L/100km |
| Extra-Urban | 9.5L/100km |
| Fuel Tank | 76L |
Dimensions & Weight
| Length | 5469mm |
| Width | 1920mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 3396mm |
| Kerb Weight | 2275kg |
| Boot Capacity | 496L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 R19 // 285/35 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |