MERCEDES BENZ S-Class (W223) / (V223) S 350 d 9AT (286 HP) L
2020–
325
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
37.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2925cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 325bhp |
| Power | 242.7kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.9mpg |
| Combined | 6.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5288mm |
| Width | 1953mm |
| Height | 1504mm |
| Wheelbase | 3216mm |
| Kerb Weight | 2090kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |