MERCEDES BENZ S-Class (W223) / (V223) S 450 4MATIC 9AT AWD (367 HP) L
2020–
362
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2999cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 362bhp |
| Power | 269.9kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5288mm |
| Width | 1953mm |
| Height | 1504mm |
| Wheelbase | 3261mm |
| Kerb Weight | 1995kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |