MERCEDES BENZ S-Class (W223) / (V223) S 500 4MATIC 9AT AWD (435 HP)
2020–
429
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2999cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 429bhp |
| Power | 319.9kW |
| Torque | 520Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5179mm |
| Width | 1953mm |
| Height | 1504mm |
| Wheelbase | 3106mm |
| Kerb Weight | 2015kg |
| Boot Capacity | 549L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |