MERCEDES BENZ S-Class 350 d 9AT RWD (286 HP)
2017–2020
282
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
39.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 282bhp |
| Power | 210.4kW |
| Torque | 600Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.9mpg |
| Combined | 5.9L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 5116mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 3035mm |
| Kerb Weight | 1955kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/55 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |