MERCEDES BENZ S-Class 400 4MATIC 7AT AWD (333 HP)
2017–2020
328
bhp
Power
6.1
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 328bhp |
| Power | 244.9kW |
| Torque | 480Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.1s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 11.9L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5116mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 3035mm |
| Kerb Weight | 1995kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |