MERCEDES BENZ S-Class 400 h lang 7AT RWD (333)
2017–2020
302
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Power | 302bhp |
| Power | 225.1kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5245mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 3165mm |
| Kerb Weight | 1945kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/55 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |