MERCEDES BENZ S-Class 500 lang 9AT RWD (455 HP)
2017–2020
449
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4663cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 449bhp |
| Power | 334.7kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 9 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5245mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1496mm |
| Wheelbase | 3165mm |
| Kerb Weight | 2015kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |