MERCEDES BENZ S-Klasse Coupe (C126) 380 SEC 4AT (207 HP)
1981–1992
204
bhp
Power
9.7
s
0–100 km/h
131
mph
Top Speed
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3839cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 204bhp |
| Power | 152kW |
| Torque | 315Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.7s |
| Top Speed | 211km/h |
| Top Speed | 131mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4910mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1605kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |