MERCEDES BENZ S-Klasse Coupe (C126) 420 SEC 4AT (218 HP)
1981–1992
215
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
19.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4196cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 330Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.8mpg |
| Combined | 11.9L/100km |
| Urban | 15.4L/100km |
| Extra-Urban | 9.1L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4910mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1620kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |