MERCEDES BENZ S-Klasse Coupe (C126) 500 SEC (265 HP)
1981–1992
261
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
146
mph
Top Speed
19.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4973cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 261bhp |
| Power | 195kW |
| Torque | 405Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 235km/h |
| Top Speed | 146mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.8mpg |
| Combined | 11.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4910mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1651kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |