MERCEDES BENZ S-Klasse Coupe (C126) 500 SEC 4AT (252 HP)
1981–1992
248
bhp
Power
7.5
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
19
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4973cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 248bhp |
| Power | 185kW |
| Torque | 390Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.5s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Urban | 16.2L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 4910mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1650kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15Z |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |