MERCEDES BENZ S-Klasse Coupe (C126) 560 SEC 4AT (279 HP)
1981–1992
275
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
16.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5547cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 275bhp |
| Power | 205kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 250km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16.7mpg |
| Combined | 14.1L/100km |
| Urban | 17.6L/100km |
| Extra-Urban | 11.1L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5060mm |
| Width | 1829mm |
| Height | 1412mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1748kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65Vr15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |