MERCEDES BENZ S-Klasse "Grosse Heckflosse" (W111/W112) 220 Sb 4MT RWD (110 HP)
1959–1968
109
bhp
Power
13.8
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2195cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 109bhp |
| Power | 81kW |
| Torque | 164Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.8s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4874mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1330kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.25-13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |