MERCEDES BENZ S-Klasse "Grosse Heckflosse" (W111/W112) 230 S 4MT RWD (120 HP)
1959–1968
118
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2306cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 118bhp |
| Power | 88kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4874mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1501mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1350kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.25 S 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |