MERCEDES BENZ S-Klasse "Grosse Heckflosse" (W111/W112) 300 SE Lang 4AT RWD (160 HP)
1959–1968
158
bhp
Power
10.7
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
18.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 118kW |
| Torque | 252Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.7s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.1mpg |
| Combined | 13L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4976mm |
| Width | 1796mm |
| Height | 1455mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1615kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 7.50 H 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |