MERCEDES BENZ S-Klasse "Ponton" (W180/W105/W128) 219 4MT RWD (84 HP)
1954–1959
83
bhp
Power
17
s
0–100 km/h
92
mph
Top Speed
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2195cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 83bhp |
| Power | 62kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 17s |
| Top Speed | 148km/h |
| Top Speed | 92mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4651mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1560mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1260kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.40-13 |
| Front Brakes | Ventilated Drums |
| Rear Brakes | Ventilated Drums |