MERCEDES BENZ S-Klasse "Ponton" (W180/W105/W128) 220 a 4MT RWD (84 HP)
1954–1959
83
bhp
Power
19
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2195cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 83bhp |
| Power | 62kW |
| Torque | 150Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 19s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4714mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1560mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.70-13 |
| Front Brakes | Ventilated Drums |
| Rear Brakes | Ventilated Drums |