MERCEDES BENZ S-Klasse Pullman (V140) 600 V12 5AT (392 HP)
1995–2000
389
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 5987cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 389bhp |
| Power | 290kW |
| Torque | 570Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 6213mm |
| Width | 1887mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 4140mm |
| Kerb Weight | 2700kg |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 Zr 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |