MERCEDES BENZ S-Klasse Pullman (V220) 600
2001–2002
362
bhp
Power
Engine
| Displacement | 5786cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 362bhp |
| Power | 270kW |
| Torque | 530Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 250km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 6157mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 4084mm |
| Boot Capacity | 498L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55Wr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |