MERCEDES BENZ S-Klasse (W108/W109) 250 S 4MT RWD (129 HP)
1965–1972
127
bhp
Power
12.8
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
20.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2496cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 127bhp |
| Power | 95kW |
| Torque | 195Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.8s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.1mpg |
| Combined | 11.7L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 4900mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1440kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 H 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |