MERCEDES BENZ S-Klasse (W108/W109) 280 S 5MT RWD (140 HP)
1965–1972
138
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
19.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2778cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.1mpg |
| Combined | 12.3L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 4900mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 H 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |