MERCEDES BENZ S-Klasse (W108/W109) 280 SEL 3AT RWD (199 HP)
1965–1972
196
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
15.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4520cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 196bhp |
| Power | 146kW |
| Torque | 365Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.7mpg |
| Combined | 15L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5001mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1705kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 Vr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |