MERCEDES BENZ S-Klasse (W108/W109) 300 SEb 4MT RWD (170 HP)
1965–1972
168
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
19.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 275Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.8mpg |
| Combined | 11.9L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 4900mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 2060kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 H 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |