MERCEDES BENZ S-Klasse (W108/W109) 300 SEL 4MT RWD (200 HP)
1965–1972
197
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
18.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3499cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 197bhp |
| Power | 147kW |
| Torque | 292Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.1mpg |
| Combined | 13L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5001mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 V 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |