MERCEDES BENZ S-Klasse (W108/W109) 300 SEL 5MT RWD (170 HP)
1965–1972
168
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
125
mph
Top Speed
18.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2996cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 201km/h |
| Top Speed | 125mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.9mpg |
| Combined | 12.4L/100km |
| Fuel Tank | 82L |
Dimensions & Weight
| Length | 5001mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 1640kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 H 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |