MERCEDES BENZ S-Klasse (W116) 280 S
1972–1980
156
bhp
Power
124
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2746cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 156bhp |
| Power | 116kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4961mm |
| Width | 1867mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2865mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 R14H |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |