MERCEDES BENZ S-Klasse (W116) 280 SE
1972–1980
182
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
126
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2746cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 182bhp |
| Power | 136kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 203km/h |
| Top Speed | 126mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4961mm |
| Width | 1867mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Kerb Weight | 1615kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 Vr14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |