MERCEDES BENZ S-Klasse (W116) 280 SEL
1972–1980
182
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 2746cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 182bhp |
| Power | 136kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Dimensions & Weight
| Length | 5060mm |
| Width | 1867mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2959mm |
| Kerb Weight | 1620kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65 R15V |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |