MERCEDES BENZ S-Klasse (W116) 300 SD
1972–1980
115
bhp
Power
Engine
| Displacement | 3005cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 115bhp |
| Power | 86kW |
| Torque | 200Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 5060mm |
| Width | 1867mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2959mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70 R14V |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |