MERCEDES BENZ S-Klasse (W116) 350 SE
1972–1980
201
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3499cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 286Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4961mm |
| Width | 1867mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Kerb Weight | 1675kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 Vr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |