MERCEDES BENZ S-Klasse (W116) 450 SE
1972–1980
217
bhp
Power
8.4
s
0–100 km/h
132
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 4520cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 217bhp |
| Power | 162kW |
| Torque | 360Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.4s |
| Top Speed | 212km/h |
| Top Speed | 132mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4961mm |
| Width | 1867mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2865mm |
| Kerb Weight | 1745kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 R14V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |