MERCEDES BENZ S-Klasse (W116) 450 SEL 6.9
1972–1980
282
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
12
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6834cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 282bhp |
| Power | 210kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 12mpg |
| Combined | 19.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5060mm |
| Width | 1869mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2959mm |
| Kerb Weight | 1945kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 Vr 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |