MERCEDES BENZ S-Klasse (W126) 280 S 4MT RWD (156 HP)
1979–1991
154
bhp
Power
124
mph
Top Speed
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2746cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 154bhp |
| Power | 115kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5019mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2936mm |
| Kerb Weight | 1555kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/70Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |