MERCEDES BENZ S-Klasse (W126) 300 SE 5MT RWD (179 HP)
1979–1991
177
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2962cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 255Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 14.5L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5019mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1438mm |
| Wheelbase | 2936mm |
| Kerb Weight | 1525kg |
| Boot Capacity | 510L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R15V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |